2023-07-10 / Nyhet

Hagabadets ägare i exklusiv intervju: Utforskar nya horisonter

I en spännande intervju med Dagens Industri delar Hagabadets ägare Pelle och Helene Johansson med sig av sin resa. De berättar om Hagabadets expansion och deras nya satsningar som tar dem utanför stadsdelen Hagas gränser. Med en nyfikenhet för att utforska andra branscher. 

Det är ganska exakt tio år sedan Pelle och Helene Johansson tog över Hagabadet. Pelle Johansson hade då varit vd för spa- och träningsanläggningen i några år, men det uttalande uppdraget var att vända bolaget till vinst inför en försäljning. Hagabadet har sedan länge expanderat utanför stadsdelen Hagas gränser. Nu doppar ägarna tårna även i andra branscher. I juni blev moderbolaget delägare i ett gammalt väveri och tog även över verksamheten i Vauk som sysslar med kryoterapi.

Sedan tidigare är Hagabadets moderbolag Human2human group delägare i Leh Group som äger Hotell Onyxen och Berzelius Bar & Matsal. ”Vi har lyckats skapa lite förutsättningar i Hagabadetkoncernen med vinster och vi försöker återinvestera dem så gott det går, både i andra verksamheter och i Hagabadet”, säger vd:n Pelle Johansson.

Vi på Hagabadet är stolta över att vara en del av denna resa och ser fram emot framtiden med spänning. Läs hela artikeln med Pelle och Helene Johansson genom att KLICKA HÄR

Fler artiklar

/
Nyhet

Klimakteriet – en ny fas med nya möjligheter

WellnessWoman är Hagabadets nya hälso- och livsstilsprogram för kvinnor mitt i livet. Fokus ligger på hållbara vanor, helhet och stöd som fungerar i verkliga livet – över tid.

/
Guide, Inspiration

Tips på farsdagspresent 2026

Söndagen den 8:e november är det dags att fira alla pappor lite extra. Vi har tagit fram unika tips som vi tror kommer göra papporna extra glada på fars dag!

/
Inspiration

Friskvårdsbidrag 2026

Använd 2026 friskvårdsbidrag till att investera i din hälsa och ditt välmående. Hos oss på Hagabadet i Göteborg erbjuder vi flera härliga aktiviteter.

Läs fler artiklar Till aktuellt